dieta reklama internet zabawa hobby dzieci          dieta reklama internet zabawa hobby dzieci

sobota, 15 października 2011

E-biznes a ekonomia

 
E-biznes, 

czyli biznes prowadzony przez Internet, jest dzisiaj coraz popularniejszym sposobem na zarabianie pieniędzy. Jest to związane chyba głownie z bardzo niską barierą wejścia, czyli z tym, że bardzo łatwo jest rozpocząć prowadzenie takiej działalności, w porównaniu z tradycyjną formą handlowania. 

Warto tu jednak zaznaczyć, że jeśli chodzi o prowadzenie sklepu internetowego jako formę pomysłu na biznes, to ta nisza ma również swoje pułapki i punkty krytyczne, które muszą być brane pod uwagę, jeśli ten biznes traktujemy poważnie i nie chcemy ogłosić upadłości w pierwszym pół roku. Poniżej chciałbym przedstawić jedną podstawową zasadę, która pozwoli nam przejść proces rozkręcania biznesu internetowego w możliwie bezbolesny sposób.


Najważniejsza zasada – ekonomia

 Nawet na biurku byłego Prezydenta Stanów Zjednoczonych, Billa Clintona, wisiała zawsze karteczka z napisem ‘economy, stupid’, co można przetłumaczyć jako ‘przede wszystkim ekonomia, głupcze’. Jednak wielu początkujących internetowych przedsiębiorców zachowuje się, jakby uważali, że ich prawidła ekonomiczne nie dotyczą i tym samym oni nie muszą ich znać. Ale rzeczywistość jest przecież taka, że ekonomia dotyczy każdego. Dlatego właściciel sklepu internetowego powinien w takim samym stopniu rozumieć takie pojęcia jak, ‘przychód’, ‘zysk’, ‘koszty stałe’ itp. co manager pracujący w dużej firmie. Po prostu ekonomia dotyczy każdego.

 Najważniejszym aspektem ekonomii w prowadzeniu e-biznesu, jest rozumienie każdej wydanej złotówki w kategoriach ROI (return of investment), czyli zwrotu z inwestycji. Każda złotówka, którą wydajemy, powinna się prędzej czy później zwrócić – im prędzej się zwróci, tym lepiej, tym lepszy jest nasz model biznesowy. I właściciel sklepu internetowego powinien uważnie przyglądać się każdej wydawanej złotówce, właśnie pod kątem zwrotu z inwestycji. Nie należy wydawać pieniędzy tylko dlatego, że akurat je mamy, ani tylko dlatego, że coś akurat jest popularne i wszyscy to mają.

4 komentarze:

 1. Liczenie każdej wydanej złotówki jest chyba wpisane już na stałe w ramy biznesu. Jednak mając własną firmę warto znaleźć dobre biuro podatkowe lub kancelarię podatkową, tak jak np ta bookkeeping poland, która ułatwi nam kontrolę nad finansami oraz ewentualne inwestycje. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 3. Warto rozsądnie podejść do sprawy, wiele osób bagatelizuje te rzeczy, które w e-biznesie są najważniejsze. Między innymi warto pamiętać, że pieniądze z PIT-u można przekazać na własną fundację, czyli nie ma sensu, aby tracić pieniądze, jak można przelać je z powrotem na konto firmy ;) Takie działania można wykonać chociażby na http://www.podatnik.info/program_do_pit/

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja właśnie prowadzę e-biznes. Wybrałam taki model, ponieważ nie ogranicza mnie on i mogę oferować swoje usługi wszędzie. Zresztą bardzo dobrze się czuję w Internecie. Dlatego właśnie jakiś czas temu zdecydowałam się na korzystanie z biura rachunkowego online. Dodatkowo zakładanie działalności gospodarczej krok po kroku razem z tą firmą jest bardzo proste. Pomagali mi na każdym etapie.

  OdpowiedzUsuń